26 Octombrie 2013 - Slujba Ziua Reformei

posted Oct 29, 2013, 3:25 AM by Concordia Lutherana Confesionala Martin Luther   [ updated Sep 22, 2016, 8:21 AM ]

In data de 26 Octombrie 2013 Bisericile Protestante Istorice din Bucuresti, Biserica Evanghelica Lutherana, Parohia Germana (Biserica Evanghelica Lutherana C.A.), Parohia Maghiara si Parohia Romana - si Parohiile Reformate Viilor si Calvineum apartinand Eparhiei Reformate a Ardealului, au aniversat in cadrul unei slujbe ecumenice scurgerea a 496 de ani de la Nasterea Reformei Protestante - 31 Octombrie 1517.
Evenimentul a avut loc in Biserica Parohiei Maghiare si Romane a Bisericii Evanghelice Lutherane din Str. Badea Cartan Nr.10, Sector 2.

Gasiti mai jos inregistrarea audio a acestui eveniment. In cadrul acestei slujbe a fost impartita Sf. Cina credinciosilor care au dorit sa se impartaseasca. Din motive de logistica, din inregistrarea audio au fost elimitate minutele in care avea loc administrarea Sacramentului.