BISERICA LUTHERANĂ CONFESIONALĂ

O misiune a Lutheran Church - Missouri Synod, OIM, Divizia Eurasia în Sud-Estul Europei

Biserica Lutherană Confesională este o Biserică Creștină care predică, învață și practică credința creștină a Bisericii Lutherane din Secolul al XVI-lea. Învățăturile predicate de către Biserica Lutherană Confesională sunt învățăturile Sfintelor Scripturi, interpretate în spiritul simbolurilor de credință ale Reformei Lutherane. Documentele de credință ale Bisericii Lutherane Confesionale sunt: Micul Catehismul al lui Martin Luther (1529), Catehismul Mare al lui Martin Luther (1529), Confesiunea Augustană (1530), Apologia Confesiunii Augustană (1531), Articolele Skhmalkaldice (1536), Un tratat despre puterea și întâietatea Papei (1537) și Formula Concordiei (1577). Simbolurile ecumenice ale credinței creștine promovate de către Biserica Lutherană Confesională sunt: Crezul Apostolic, Crezul Niceo-Constantinopolitan și Crezul Atanasian.

Biserica Lutherană Confesională este o misiune aflată oficial sub patronajul, autoritatea și coordonarea Lutheran Church - Missouri Synod, Office of International Mission, Eurasia Division. Lutheran Church - Missouri Synod activează și în subregiunea Balcano-Mediteraneană sub denumirea de Biserica Lutherană Confesională (The Confessional Lutheran Church). Site-ul acesta prezintă activitatea Misiunii The Lutheran Church - Missouri Synod în România, parte din  Biserica Lutherană Confesională din Sud-Estul Europei.

ULTIMA POSTARE PE SITE:

Predica pentru Duminica Judica

A Cincea Duminică din Post

Rev. Sorin H. Trifa

Text Predică: Ioan 8,46-59

Biserica Lutherană Confesională nu este o grupare religioasă locală ci este o misiune Lutheran Church - Missouri Synod, Office of International Mission, Eurasia Division în România respectiv  în regiunea Balcano-mediteraneană. Autoritatea în Biserica Lutherană Confesională pe teritoriul României este exercitată exclusiv de către Lutheran Church - Missouri Synod, Office of International Mission, Eurasia Division. Biserica Lutherană Confesională pe teritoriul României este o Biserică Lutherană conservatoare. Biserica Lutherană Confesională pe teritoriul României nu trebuie confundată cu Biserica Evanghelică C.A. (Biserica Luterană Săsească) sau cu Biserica Evanghelică - Lutherană din România (Biserica Luterană Maghiară). Biserica Lutherană Confesională din România nu face parte din Lutheran World Federation și nici din Concordia de la Leuenberg și nu întreține nici un fel de relații ecumenice cu aceste organizații religioase. Biserica Lutherană Confesională pe teritoriul România se află în comuniune cu orice Biserică Lutherană aflată în comuniune cu Lutheran Church - Missouri Synod în cadrul International Lutheran Council.. Biserica Lutherană Confesională funcționează în România în baza Legii 489/2006 avand calitatea legală de persoană juridică de drept privat fără scop lucrativ (ONG)