Au nevoie credinciosii de apartenenta la o Biserica?

Data postării: 14.01.2014 08:38:23

In conditiile in care o persoana se declara credincios iar Isus Cristos este obiectul credintei sale, in conditiile in care respectiva persoana este unita in Cristos prin sacramentul Botezului, in mod natural, automat, ea este unita cu toti cei care apartin lui Isus Cristos. Deci, unirea credinciosului cu Cristos duce la unirea acestuia cu tot trupul lui Cristos, adica cu toti aceea care, asemenea lui, isi pun increderea in Mantuitor. Cine implineste aceasta unire? Isus Cristos!.

In trupul lui Cristos, Dumnezeu este Tatal nostru, al tuturor celor ce credem si, prin botez am devenit parte a acestui trup, iar noi intre noi, credinciosii suntem frati si surori in Domnul. Crezul Apostolic numeste acest trup al lui Cristos ca fiind comuniunea sfintilor. In Evanghelia adresata credinciosilor din Colose, Sfantul Apostol Pavel afirma urmatoarele: “El este Capul trupului, al Bisericii. El este Începutul, Cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea.” (Coloseni 1:18).

In lume exista, din nefericire destul de multi crestini care afirma ca ei cred cu putere in faptul ca Isus Cristos este Mantuitorul lor, dar care nu doresc sa aiba nici o legatura cu Biserica. Sunt crestini care, atunci cand deschizi subiectul Biserica, iti dau urmatorul raspuns: Eu am Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu, il am pe Cristos ca Mantuitor si insotitor si, in consecinta, nu am absolut deloc nevoie de complicatii precum apartenenta la o Biserica... Din nefericire pentru ei, acesta nu este deloc un lucru bun, un lucru corect. Acestia sunt, practic, niste crestini singuratici. Ei sustin ca il au pe Cristos dar nu vor Biserica Lui. Sfanta Scrisptura ne spune ca Isus Cristos este capul Bisericii, trupul sau este Biserica. Poate ca urmatoare ilustratie este destul de socanta, dar in dorinta de a intelege cat mai corect adevarul doresc sa o spun. Puteti, pentru o clipa, sa va imaginati cum arata un cap fara trup? Cum ar arata persoana iubita daca nu ar avea trup? Daca ar avea numai cap? Exact acest lucru fac acesti oameni. Ei declara ca au capul si, din acest motiv nu au nevoie si de trup. Pentru ei este suficient capul. Ei il primesc pe Cristos dar ii trateaza cu dispret trupul Acestuia care este Biserica Sa.

Experienta mea spirituala imi arata ca, datorita fragmentarii acestui trup al lui Cristos in zeci de denominatii, unii credinciosi pot sa devina confuzi. Acest aspect nu trebuie ocolit ci trebuie recunoscut pentru al putea confrunta. Sunt crestini care dispretuiesc Biserica doar pentru ca nu isi gasesc locul in aceasta. Ei sunt confuzi cu privire la identitatea lor si nu reusesc sa inteleaga carei denominatii sau carei Biserici, in sine sa, apartina. Ei viziteaza, pentru o perioada mai scurta sau mai lunga, anumite Bisericii cu care cauta sa stabileasca relatii spirituale. Din anumite motive, uneori, unele persoane nu reusesc sa isi gaseasca locul in niciuna dintre aceste Biserici. Fie ca acestea nu corespund viziunilor teologice ale persoanei respective, fie inchinarea nu este pe gustul sau, fie relatiile interumane nu sunt asa cum si le-ar fi dorit. Acesta este, cel mai adesea, momentul in care acesti crestini ajung sa spuna stop mersului la Biserica si incearca sa isi creeze propria lor Biserica, in intimitatea lor. Pentru cei care au astfel de probleme, iar indepartarea lor de Biserica nu este decat un aspect temporar, pana cand acestia reusesc sa isi puna la punct coordonatele in care doresc sa se incadreze Biserica pe care urmeaza sa o fregventeze, nu reprezint un pericol foarte mare, desi ara din trupul lui Cristos, omul este extrem de vulnerabil din punct de vedere spiritual. Este acceptabil, insa, atat timp cat credinciosul se afla in cautarea unei Bisericii ci nu a refuzat in totalitate participarea la trupul lui Cristos. Nici un crestin nu poate sa ramana pentru un timp lung in afara trupului. Nici un crestin nu poate sa aiba doar capul fara trup. Nimeni nu il poate avea pe Cristos fara sa faca parte din Biserica Sa. Biserica apartine lui Cristos, Biserica este mireasa lui Cristos, sangele lui Cristos a fost varsat pentru Biserica Sa. In Biserica Sa, Cristos isi imparte harul Sau tuturor celor care, cu credinta, fac parte din aceasta. Cand un crestin se uneste cu Domnul Cristos, el se uneste, inevitabil, si cu Biserica Acestuia, cu trupul Sau.

Aceasta scurta pastila spirituala doreste sa se adreseze in mod direct acelor persoane care inca mai sustin ca pot sa apartina lui Cristos fara sa apartina si trupului Acestuia. Acest lucru poate sa afecteze temporar viata unui credincios, dar sub nici o forma nu se poate transforma intr-o situatie permanenta. Sfidand trupul lui Cristos nu avem cum sa intretinem o relatie sanatoasa cu Mantuitorul, Capul Bisericii Sale, a trupului Sau.

Aceast articol reprezinta o parafrazare a unei scurte prelegeri tinute de preotul lutheran Ernie Lassman, paroh al Bisericii Messiah Lutheran Church din Seattle. Puteti sa accesati prelegerea cu titlul: Does a Christian need to belong to a church? accesand linkul urmator:

Un articol de: Sorin H. Trifa