Ce ne invata Sf. Scriptura?

Data postării: 21.01.2014 14:56:28

Dumnezeu ne-a dat Biblia pentru a ne face cunoscuta calea salvarii noastre prin Isus Cristos. Cu alte cuvinte, fara sa il cunoastem pe Isus Cristos noi nu putem sa gasim salvare pentru sufletele noastre. Daca doresti sa il cunosti pe Isus Cristos nu ai informatii clare si suficiente niciunde in afara de Sf. Scriptura. Biblia ne-a fost data cu scopul clar ca noi sa il cunoastem pe Domnul si Mantuitorul nostru.

Oamenii care nu sunt educati cu privire la Cuvantul lui Dumenzeu, oamenii care nu sunt crestini, nu inteleg aproape deloc scopul principal pentru care exista Sf.Scriptura. Este mai mult decat evident ca un om care nu crede in Dumnezeu nu va putea sub nici o forma sa raspunda corect la intrebarea: De ce ne-a dat Dumnezeu Sf. Scriptura? Cum poate un om neregenerat spiritual sa raspunda corect la aceasta intrebare? Cele mai comune raspunsuri venite dinspre oameni sunt, in general urmatoarele: Biblia ne-a fost data pentru a ne informa cu privire la cum trebuie sa traim pentru a avea o viata frumoasa si linistita! Sau: Biblia ne-a fost data pentru a ni se prezenta o serie de reguli de aur pentru omenire! Cum sunt aceste raspunsuri? Sunt ele gresite? Cum sa ne traim viata este un aspect cu adevarat regasit in paginile Scripturii, dar nu acesta este scopul de baza, scopul principal pentru care avem Cuvantul lui Dumnezeu. Scriptura insasi raspunde la aceasta intrebare facandu-ne sa intelegem raspunsul corect al acestei intrebari. In cea de-a doua scrisoare adresata tanarului preot Timotei, Sf. Apostol Pavel afirma urmatoarele: “[…] din pruncie cunoşti Sfintele Scripturi, care pot să-ţi dea înţelepciunea care duce la mântuire, prin credinţa în Cristos Isus” (2 Timotei 3:15). Scopul principal al Sf. Scripturi este acela de a ne face cunoscuta dragostea lui Dumnezeu si modul prin care El a ales sa isi salveze poporul din pacat si de a le da in dar mantuirea. Sf. Apostol si Evanghelist Ioan spune in paginile evangheliei sale urmatoarele: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică” (Ioan 3:16). Daca nu intelegem ca mesajul principal al Biblie este sa ne faca cunoscuta dragostea lui Dumnezeu pentru noi in Isus Cristos, riscam sa tratam Sf. Scriptura cel mult ca o colectie juridica, o carte plina de reguli si legi, sau ca un ghid complet pentru o viata fericita in armonie cu aproapele si cu Dumnezeu. Dar nu acesta este scopul principal al Cuvantului lui Dumnezeu! Daca Sf. Scriptura ar fi o carte de legi...nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa fi nevoit sa o studiezi si sa o pui in aplicare. Cei mai multi dintre oameni vor renunta la studiul si aplicarea Bibliei inca de la prima discutie. Cu atat mai mult oamenii vor renunta dupa ce o vor studia si vor constata cat de imposibil este sa poti sa urmezi in totalitate aceste regului. Dar daca, prin credinta, intelegem scopul principal pentru care avem Cuvantul lui Dumnezeu, acela de a ne face cunoscuta dragostea lui Dumnezeu in Isus Cristos, vom fi mult mai interesati si deschisi sa studiem Sf.Scriptura. Biblia ne vorbeste despre iertarea pacatelor noastre in Isus Cristos si despre salvarea noastra de la mania vesnica a lui Dumnezeu. Ne vorbeste despre pacea pe care o avem cu Dumnezeu in Domnul Isus Cristos, Mantuitorul nostru. Ne vorbeste despre invierea lui Cristos si a noastra, a celor ce credem, impreuna cu El. Toate aceste lucruri dovedesc dragostea lui Dumnezeu pentru poporul Sau.

Biblia are si scopuri secundare. Sigur ca este adevarat si acest lucru. Dar trebuie sa stim ca noi nu suntem salvati datorita faptului ca tinem niste reguli. Nimeni nu poate sa fie salvat incercand sa implineasca regulile prezentate in Sf. Scriptura. Pentru ca nimeni, de fapt, nu le poate implini in totalitate. Salvarea noastra vine exclusiv din mila lui Dumnezeu in Domnul si Mantuitorul nostru Isus Cristos!

Aceast articol reprezinta o parafrazare a unei scurte prelegeri tinute de preotul lutheran Ernie Lassman, paroh al Bisericii Messiah Lutheran Church din Seattle. Puteti sa accesati prelegerea cu titlul: "What does the Bible teach?” accesand linkul urmator:

Un articol de Sorin H. Trifa