Circumcizia Domnului Isus Cristos, Luca 2:21

Data postării: 01.01.2017 18:10:51

Urmăriți înregistrarea audio a predicii din cadrul slujbei dedicată

Sărbătorii "Circumcizia Domnului Isus Cristos", 1 Ianuarie 2017

BISERICA LUTHERANĂ CONFESIONALĂ DIN ROMÂNIA

o misiune lutherană confesională în România a Bisericii Lutherane ”Sfântul Mihail” din Praga

Bucuresti; Str. Alexandru D.Xenopol intersecție cu Str. Arthur Verona

(Biserica Anglicana - Parcul Grădina Icoanei)

Web Site: www.bisericalutherana.ro

Facebook: https://www.facebook.com/EvanghelicLutheran/

CIRCUMCIZIA DOMNULUI ISUS CRISTOS, 1 IANUARIE

In fiecare an, in prima zi, Bisericile Evanghelice Lutherane isi aduc aminte de circumcizia Domnului nostru Isus Cristos.

Acest eveniment ne este relatat in exclusivitate de catre Sfantul Evanghelist Luca (2:21) acolo unde Evanghelistul spune ca Isus a fost taiat imprejur in a opta zi de viata: "Când a venit ziua a opta, în care trebuia tăiat împrejur Pruncul, I-au pus numele Isus, nume care fusese spus de înger înainte ca să fi fost El zămislit în pântece."

Acest lucru s-a produs in conformitate cu legea iudaica, lege care prevedea ca orice nou nascut de sex masculin sa fie taiat imprejur la implinirea a opt zile de la nastere si astfel sa fie dedicat Domnului asa cum gasim scris in Geneza 17:10-14: "Acesta este legământul Meu pe care să-l păziţi între Mine şi voi, şi sămânţa ta după tine: tot ce este de parte bărbătească între voi să fie tăiat împrejur. Să vă tăiaţi împrejur în carnea prepuţului vostru: şi acesta să fie semnul legământului dintre Mine şi voi.La vârsta de opt zile, orice copil de parte bărbătească dintre voi să fie tăiat împrejur, neam după neam: fie că este rob născut în casă, fie că este cumpărat cu bani de la vreun străin, care nu face parte din neamul tău.Va trebui tăiat împrejur atât robul născut în casă, cât şi cel cumpărat cu bani; şi astfel legământul Meu să fie întărit în carnea voastră ca un legământ veşnic.Un copil de parte bărbătească netăiat împrejur în carnea prepuţului lui să fie nimicit din mijlocul neamului său: a călcat legământul Meu.”

Cu ocazia circumciziei, pruncii evrei isi primeau si numele, vezi cazul Sfantului Ioan Botezatorul.

Fiind taiat imprejur conform Legii, Mantuitorul a devenit parte a poporului evreu si astfel supus Legii. Viata lui de ascultare fata de Lege a facut ca sa poata purta pacatele noastre deoarece el singurul era fara pacat. Astfel, prin moartea lui Cristos, pacatele noastre sunt iertate iar prin credinta noi suntem mantuiti.